Article image

PRIA kahes taotlusvoorus jagati toetust loomataudide ennetamiseks, eriti ohtliku loomataudi meede täitus viie päevaga

  1. juunil avas PRIA kaks investeeringutoetuse meedet loomataudide ennetamiseks, millest üks oli mõeldud suu- ja sõrataudi tõrjumiseks ning teine eriti ohtlike loomataudide, nagu näiteks sigade Aafrika katku, ennetamiseks. Mõlema meetme eesmärk on aidata loomakasvatajatel tõsta oma tootmise bioohutust ja seeläbi vähendada haiguste leviku riski.

Eriti ohtlike loomataudide ennetamise investeeringutoetuse eelarve täitus kõigest viie päevaga. Taotlusi hakati vastu võtma 30. juunil ning juba 4. juulil oli kogu eelarve täis. PRIA sulges vastuvõtu 5. juulil kell 16.00. Huvilisi oli rohkem kui toetuse maht lubanuks, mis näitab, kui oluline on loomakasvatajate jaoks bioohutusinvesteeringute rahaline toetus.

PRIA loomakasvatuse valdkonna juht Sirli Kivisild ütles: „Taotluste arv näitab, et loomakasvatussektoris on tugev arusaam bioohutuse tähtsusest. Eriti ohtlikud loomataudid, nagu sigade Aafrika katk, on viimastel aastatel põhjustanud suurt majanduslikku kahju. Meil on hea meel, et ettevõtted on valmis ennetavalt investeerima, et vähendada riske.”

Toetust sai kasutada näiteks pesemis- ja desinfitseerimisseadmete soetamiseks, desomattide ja -tunnelite paigaldamiseks, piirdeaedade ehitamiseks, sõidukite puhastusalade rajamiseks ning loomade ja lindude pidamiseks vajalike hoonete renoveerimiseks. Samuti toetas meede seadmete soetamist, millega saab paremini ohjata külastajate liikumist ja vältida haigusetekitajate sissetoomist farmidesse.

Toetuse maksimaalne summa ühe taotleja kohta oli 400 000 eurot. Väiksemad ettevõtted said kuludest tagasi kuni 80%, suuremad kuni 60%. Toetuse minimaalne osakaal oli 15%. Hindamisel eelistati projekte, mis tõid kaasa olulise bioohutuse taseme tõusu ja kus rakendati meetmeid, mille mõju on pikaajaline.

Lisaks sellele jätkub veel suu- ja sõrataudi ennetamisele suunatud toetus, mille eesmärk on aidata veise-, lamba- ja kitsekasvatajaid, kes on juba alustanud või plaanivad alustada bioohutusmeetmete rakendamisega. Selle toetuse abil saab soetada desinfitseerimisseadmeid, rajada piirdeaedasid ning täiustada loomapidamishoonete sissepääse ja töökorraldust.

Põllumajandus- ja Toiduameti peadirektori asetäitja Katrin Reili sõnul on investeeringud bioohutusse kriitilise tähtsusega: „Loomataudide ennetamine algab farmi väravast. Kui loomapidaja investeerib turvalistesse sissepääsudesse, desotunnelitesse ja loomade liikumise kontrolli, on see otsene panus kogu Eesti loomakasvatuse turvalisusesse.”

Eestis on viimastel aastatel olnud mitmeid haiguspuhanguid, mille tagajärjed ulatuvad piirangutest turgudele kuni karjade hävitamiseni. Seetõttu nähakse bioohutust aina rohkem mitte kuluna, vaid vajaliku kindlustusena.

Kuigi eriti ohtlike loomataudide investeeringutoetuse voor on nüüdseks suletud, on suur huvi signaaliks ka riigile, et vajadus sellise toetuse järele ei kao. Uute taotlusvoorude korraldamine sõltub tulevikus eelarvelistest võimalustest, kuid PRIA esindajate sõnul jälgitakse olukorda ja hinnatakse vajadust jätkumeetmete järele.

Loomakasvatajad, kes plaanivad investeerida bioohutusse, peaksid jälgima PRIA uudiseid ja valmistuma järgmisteks taotlusvoorudeks. Toetused ei kata küll kogu kulu, kuid pakuvad olulist tuge investeeringute elluviimisel, mille eesmärk on hoida loomad terved ja ettevõtted jätkusuutlikud.