Ida-Virumaa suurprojektide elluviimiseks antakse ettevõtetele kaks aastat lisaaega. Pikendus aitab tagada, et toetatud investeeringud saaksid lõpuni viidud ka keerukates oludes.
Majandus- ja taristuministeerium pikendas õiglase ülemineku fondist rahastatavate ettevõtluse suurprojektide lõpptähtaega 2029. aasta 31. augustini. Varasem tähtaeg oli kaks aastat varasem, kuid mitmete projektide keerukus ja mahukus tähendavad, et esialgne ajaraam osutus liiga kitsaks.
Ministri Erkki Keldo sõnul vajavad Ida-Virumaale kavandatavad kuni 30 uut tehast ja ettevõtet paindlikumat ajakava. Arenduste elluviimist mõjutavad ehituse, tarneahelate ja planeerimisprotsesside viivitused. Tähtaja pikendamine aitab maandada riske ja annab ettevõtjatele kindlust, et nad saavad toetuse abil oma projektid lõpuni viia.
Õiglase ülemineku fondi eesmärk on toetada Ida-Virumaa majanduse mitmekesistamist, aidates piirkonnal liikuda sõltuvusest fossiilkütustest kestlikuma majandusmudeli suunas. Fondist on ettevõtlusinvesteeringute toetuseks eraldatud 177,8 miljonit eurot. Keskmine toetuse suurus ühe projekti kohta on 5,9 miljonit eurot, kuid osadel juhtudel küündib projektide kogumaksumus kuni 15 miljoni euroni.
Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse sõnul on mitmed projektid juba valmimas või lõpusirgel. Näiteks on lõppenud Fortaco Estonia uus teraskonstruktsioonide tehas, suvel avati Ida-Virumaal kirveviskamiskeskus ning valmimas on ka Peipsi loodusspaahotell ja magnetitehas. Sellised näited näitavad, et toetuse abil saab ellu viia väga erineva mastaabiga investeeringuid.
EISi juhatuse liige Sigrid Harjo rõhutas, et pikendus on oluline eelkõige projektidele, mis vajavad keerukuse tõttu pikemat ettevalmistust ja ehitusaega. Harjo sõnul on eesmärk see, et ükski hea projekt ei jääks lõpuni viimata pelgalt ajasurve tõttu.
Pikendatud tähtaeg loob ettevõtjatele rohkem tegutsemisruumi, samas säilitades fondi eesmärgi – tugevdada Ida-Virumaa ettevõtluskeskkonda ja luua uusi töökohti viisil, mis toetab rohelist üleminekut. Investeeringute elluviimine aastatel 2026–2029 peaks andma piirkonnale uue arengutõuke ning aitama üleminekuprotsessi muuta sujuvamaks ja jätkusuutlikumaks.