Toetused aitavad ellu viia projekte, mis toetavad Eesti arengut, kuid nende taotlemine võib olla keeruline. Õnneks on olemas ka teenused, mis seda lihtsustavad.

Viimasel ajal on meedias arutletud riiklike toetusmeetmete rohkuse ja nende taotlemise keerukuse üle. Eestis on lisaks Riigi Tugiteenuste Keskuse (RTK) hallatavatele riigieelarvelistele, Euroopa Liidu struktuurivahenditele ja rahvusvahelise koostöö programmidele (nagu Eesti-Läti, Kesk-Läänemere, Šveitsi-Eesti ning Norra ja EMP toetusmeetmed) ka mitmeid muid toetusi, näiteks põllumajandussektoris. See mitmekesisus võib tunduda keeruline, kuid toetuste kasutamine on siiski laialdane.

RTK andmetel on Euroopa Liidu struktuurivahendite 2021–2027 perioodi 3,4 miljardi euro suurusest eelarvest juba 70% projektidele eraldatud ning 14% välja makstud. Lisaks on 13% rakenduskavast tulemuspõhine, mis tähendab, et toetuste jagamisel ja järelevalves keskendutakse rohkem saavutatud tulemustele kui protsessi tehnilistele detailidele. See võimaldab koos poliitikakujundajatega luua lihtsamaid lahendusi, et toetused jõuaksid nendeni, kes viivad ellu tegevusi, mis aitavad kaasa riigi pikaajaliste plaanide täitumisele.

Järelevalve protsessid on samuti muutunud – kulusid kontrollitakse järjest enam lihtsustatud viisil. RTK rakendatavate toetuste puhul on maksete kiirus keskmiselt 27 päeva, mis tähendab, et toetusesaaja saab kulude esitamisest toetussumma oma kontole vähem kui kuu ajaga. Need meetmed on aidanud arendada Eesti majandust, tõsta inimeste elukvaliteeti ja parandanud elukeskkonda märkimisväärselt.

Samas ei ole kõik toetusesaajad rahul. Mitmed omavalitsusjuhid on väljendanud kriitikat RTK tegevuse suhtes. Näiteks ütles Väike-Maarja vallavanem Indrek Kesküla, et toetuste järelevalves keskendutakse mõnikord pisidetailidele, mis võivad põhjustada tarbetuid lisatöid ja venitada protsesse. Sarnaseid juhtumeid on olnud ka teistes omavalitsustes, ning mõnel juhul on see viinud kohtuvaidlusteni.

Positiivseid näiteid leidub siiski rohkesti. Harvikhaigustega laste toetamiseks korraldati hiljuti taotlusvoor, kus riik ja abiorganisatsioonid ühendasid jõud. Selle kaudu toetati just neid, kes vajavad kallist ravi, mida riiklik ravikindlustus ei kata. Samuti käivitati erinevaid programme, mis aitavad kaasa rohepöördele, digiarengule ja piirkondade tasakaalustatud arengule.

Kuidas saab easy.ee aidata toetuse taotlemisel?

Kui toetuse taotlemine tundub keeruline, saab abi küsida teenuselt Easy.ee. Nende eesmärk on aidata sul leida sobiv toetusmeede ja juhendada sind kogu protsessi vältel – alates õigete dokumentide koostamisest kuni taotluse esitamise ja aruandluseni.

Easy.ee teeb keerulised toetustingimused arusaadavaks ning aitab vältida vigu, mis võiksid saada takistuseks toetuse saamisel. Samuti tunnevad nad hästi erinevate asutuste nõudeid ning oskavad anda nõu, millised meetmed võiksid just sinu tegevusele või organisatsioonile sobida.

Nende kogemus võimaldab sul säästa aega ja keskenduda oma projekti sisule, mitte bürokraatiale. Olgu tegemist ettevõtte arenguplaaniga, vabaühenduse algatusega või kohaliku omavalitsuse projektiga – easy.ee aitab sul toetuse üles leida ja selle edukalt taotleda.